Salvador Dali Sergisi

Bu hafta sonu yine ne yapalım derken sitedeki etkinliklere bir göz atalım dedim ve Salvador Dali sergisini gördük. Bu fırsatı bir daha yaratmanın zor olacağını düşünerek Pazar günü gitmeye karar verdik.

Mimar Sinan üniversitesi güzel sanatlar fakültesinin ev sahipliğinde düzenlenen Salvador Dali sergisi Tophane-i Amire’de. Gitmek için Eminönü metro ile tophane durağında inerseniz 50 m ileri de solda girişi bulunmakta zaten indiğinizde sol tarafta büyükçe bir ekranda tanıtımını görürsünüz.

Bilet fiyatları girişte tam 10 tl indirimli 5 tl idi. İçeri girdiğimizde Pazar günü olmasından biraz kalabalıktı lakin sürrealizmin temsilcisi Salvador Dali’nin çok güzel resimlerinizi bulacaksınız. Resimlerinden fazla bahsetmek istemiyorum fotoğraflarını da burada yayınlamayacağım lakin görmenizi kesinlikle tavsiye ederim. Kendisinin de dediği gibi “ Ben sürrealizmin ta kendisiyim” bunun örneklerini oldukça bulabileceksiniz. Biz gittiğimizde ücretsiz olarak rehber eşliğinde resimlerle ve Salvador Dali ile ilgili bilgiler veriliyordu tavsiyem girince mutlaka bunu sorunuz.

 

Sergi üç bölümden oluşuyor: İlahi Komedya, Dante tarafından 14. Yüzyılda yazılmış İtalyan edebiyatının en meşhu epik şiiri ve dünya edebiyatının önemli bir başyapıtıdır. Salvador Dali’ nin bundan esinlenerek yapmış olduğu gerçekten çok enteresan resimlerini bulacaksınız.

 

 

 

 

Gala ile akşam yemeği, çocukluğundan beri aşçı olmayı isteyen Dali bu hayalini efsane restoranların ve aşçıların menülerinden esinlenerek gerçekleştirmiş olduğu resimlerinde renk ışık oyunlarını muhteşem kullanışını görebilirsiniz resimleri hayrete düşürebilir öyle ki resimlerin içinde resimler gizli beni en ok etkileyen bu çalışmaları oldu.

 

 

 

 

 

Sürrealizm izleri, ben  sürrealizmin ta kendisiyim diyen Dali 9 adet eser ile resmetmiş bunu burada da yine birbirinden ilginç eserleri görebilirsiniz.

 

 

 

Son olarak tophanede bir nargile keyfi yapar ya da kısa bir yürüyüş işle taksimde bir türk kahvesi sefası güzel gider sanırım.

Etkinlik ile ilgili yer bilgisi için tıklayınız.

Gününüz lezzetli olsun