Sonunda geçen sene gittiğimiz Sarımsaklı turumuzu 1. senesini tamamlamadan yazabiliyorum:)

Şeker bayramında yola çıktığımız için otobüs yolculuğumuz yaklaşık 12 saat sürdü, burdan çıkardığımız sonuç bayramlarda ya uçakla seyahat edilmeli ya da boş İstanbul’un keyfi çıkartılmalı :)

türkevi butik otel

Uzun süren yolculuğumuzdan sonra butik otelimiz Türkevine yerleştik. Otelimiz güzeldi, kahvaltıları ise şahaneydi.  Benim gibi açık büfeye sinir olanlar için enfes bir kahvaltıydı diyebilirim. Kahvaltıda, kendi bahçelerinde yetişen biber, salatalık, domates ve şahane peynirler,  işte kahvaltı anlayışım. :) Söylemeliyim ki, reçellerde epey iddalılardı.

Sarımsaklı hakkında bahsedecek çok şey yok aslında, denizi berrak ve güzeldi. Tek güzelliğide denizi sanırım.

Sahil kasabası diyince ilk aklıma gelen şey balık, ancak Sarımsaklı bu beklentiyi karşılayamıyor. Bizim bulabildiğimiz 2-3 balıkçı oldu, ilk gün Bahçeliler balıkçısında Körili Fener Kavurma yedik, köriyi abartmış olsalarda güzel bir tadı vardı. Son günümüzde ise çok çok salaş sokak arası bir balıkçıda midye tava ve bira keyfi yaptık. Burasıda yoklukta idare etti işte.

cunda değirmen

3 günlük tatilimizin en keyifli anları Cundadaydı. Bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, sokaklarında dolaşabileceğiniz, keyifli bir yer.

Sarımsaklıdan Cundaya geçmek için önce minibüslerle Ayvalığa gidiyorsunuz, ordanda motorla Cundaya geçebiliyorsunuz. Yalnış hatırlamıyorsam motorlar yarım saatte bir kalkıyor.

Tepeye doğru çıkıp Sevim ve Necdet H. Kent Kitaplığında (Agios Yannis Kilisesi) gezinip sonrasında cafesinde kahvelerimizi yudumlayıp keyif yaptık. Burası aslında bir değirmen,  Rahmi Koç tarafından restore edilip kütüphaneye çevrilmiş.

Türk kahvesi

Rakı Balık keyfinin yapılacağı yerde tam olarak Cunda, deniz kıyısında birçok balık restoranı var ve hepsi çok kalabalık adaya ayak bastığınız anda rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Balık fiyatlarıda çok pahalı sipariş verirken pazarlık yapmanızı öneririm. Cundayı araştırırken balık için önerdikleri iki yer vardı Bay Nihat  ve Nesos, yer sıkıntısından dolayı buralarda yiyemedik. Bizim oturduğumuz yerde de mezeler başarılıydı, balıkta güzeldi. Fiyatlar ise bayram dönemi ve deniz kıyısı için ortalamaydı diyebilirim. Yaklaşık olarak iki kişi balık, meze ve alkole 130 TL civarı bir ücret verdik.

Kumkapı Restaturant

Sarımsaklıya dönecek olursak, burdaki dondurmacı Yaşar Usta’nın dondurmalarından bahsetmemek olmaz. Gerçek meyvelerden yaptığı dondurmaların tadını unutamayacaksınız. Zamanın birinde Vedat Milor’un programına çıkmış olması sebebiyle, o program sürekli barkavizyonda dönüyor. Vedat milor’ün sesini takip etmeniz yeterli:)

Uzun bir sahili olduğu için burda bol bol yürüyüş imkanınız var, yol boyuncada midyeciler ve lokmacılarda gece kaçamağı yapabilirsiniz. Birde lunapark var epeyde büyük, yürüyüşlerimizden birinde burada çarpışan arabalara binip biraz çocukluk yaptık, sizlerede öneririm:)

Sarımsaklı Ayvalık’ın oteller ve plaj bölgesi gibi, bu yüzden yemek, içmek ve gezmek için gidilebilicek bir yer değil. Ama ailecek gidilip kalınabilir. Dönerkende zeytinyağınızı ve zeytininizi almayı unutmayın.

Lezzetli Günler dilerim…