İstanbul’ da yaşıyorsanız gezmeye ve yemeğe düşkünseniz mutlaka balık yemelisiniz, balık diyince ilk akla eşsiz boğaz manzarası gelir ama Karaköy deki tarihi grifin balıkçısını görünce biraz olsun bu düşüncelerini kıracaklardır eminim.

Namı sınırları aşan Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin The New York Times’ dan, Herald Tribune’e Japon televizyonlarından Alman Medyasına kadar bir çok yabancı basında övgü haberleri ile yer almıştır ve sadece akşamları açıktır. Perşembe pazarına çok yakın eski bir hanın en üst katındaki bu lokantada özel olan sadece enfes manzara değil. Lokantada her türlü balık her türlü meze yok. Az olsun öz olsun prensibini benimsemişler. Balık çorbası çok leziz ve doğal tavsiye ederim. Soğuk mezeleri çok başarılı, üç çeşit meze var lakerda, Tahinli patlıcan salata, ve karides salata hepsi çok başarılı. Lakerda özellikle bir sanat şaheseri, Karideslerde çok kıvamındaydı ve içleri sulu kalmıştı. Patlıcan salata közde yapılmıştı tadı idare ederdi. Levrek marina da hoştu çok iyi olmasa da.

Gelelim sıcak mezelerine. Kalamar tava gerçekten harika İstanbul’da bulabileceğiniz en iyi kalamar tavalardan. Hamsi kuşu ve kuzu ciğeri de güzeldi tavsiye ederim.Balıklar mangalda pişiyor. Kağıt ta levrek hariç tabi ki. Palamut ızgara bana göre yediğim en iyi ızgaraydı.

Tatlı olarak ise tahin helvası ve kabak şekeri . :D Balığın üstüne olmasa olmazlardandır zaten :D

Son olarak ambiyansı gerçekten çok güzel manzarasına denilecek bir şey bulamıyorum.

Gününüz lezzetli olsun.

Tersane Cad. Kardeşim Sk. No:30 Tarihi Karaköy Balıkçısı Grifin

Tel: +90 212 (243 40 80) – (251 13 71)